0 Deljenj 1630 Ogledov

VRT: Rez za boljšo plodnost

8. April, 2018 10:00
1630 Ogledov

Kljub temu da letošnja zima res dolgo traja, je marec še vedno pravi čas za rez sadnjega drevja in sadik. Z rezjo sadik, ki bodo zrasla v drevesa, namreč oblikujemo in vzdržujemo gojitveno obliko, primerno za vsako sadno vrsto posebej. 

Obrezujemo vse sadne vrste, saj je to eden izmed osnovnih ukrepov v sadovnjaku, ki uravnava rast in rodnost rastlin. Pri neobrezanih drevesih je rodnost lahko neenakomerna, tudi kakovost plodov je lahko slaba. Osnovno orodje so kakovostne in dobro nabrušene sadjarske škarje. Za višje ležeče veje so primerne tudi teleskopske sadjarske škarje ali žage. Pri pomlajevanju visokodebelnih dreves pa si nekateri pomagajo tudi z manjšimi motornimi žagami.

Seveda pa moramo jakost, tehniko in čas reza prilagoditi vsakemu posameznemu drevesu. V zimskem času obrezujemo predvsem vse pečkarje, kot so jablane, hruške, češplje in kutine, saj se v tem času rane, nastale zavoljo rezi, najlepše zaraščajo. Splošno pravilo je, da jablane obrezujemo več kot hruške. Pri koščičarjih, med katere uvrščamo češnje, slive, breskve, nektarine in marelice, z rezjo ne hitimo preveč in večino rezi opravimo v vegetaciji. Češnje začnemo obrezovati ob začetku brstenja. Višnje v zimskem času pomlajujemo in spodrezujemo poganjke. Večji del rezi pri nektarinah in breskvah sicer opravimo poleti, pozimi opravimo le korektivno rez. Starejša drevesa obrezujemo močneje kot mlada, prav tako pri starejših drevesih poganjke več spodrezujemo, pri mlajših pa več odvajamo (odrežemo na bolj položen poganjek) in pripogibamo poganjke.

Pozimi obrežemo tudi jagodičevje. Pri ribezu, kosmulji, malini, ribezu, ameriški borovnici, aroniji, robidi, tayberryju (križanec med malino in robido) z zimsko rezjo razredčimo grm in skrajšamo poganjke.

Vsako rano po rezi zamažemo s smolo za premazovanje ran, s čimer rastline zaščitimo pred vdorom bolezenskih klic. Ko končamo z obrezovanjem starejših dreves, razkužimo orodje. Še bolje pa je, da orodje razkužimo takoj po končanem obrezovanju posameznega drevesa.

Sčasoma in z učenjem lahko vsak toliko obvlada obrezovanje sadnega drevja, da bo le-to dobro uspevalo in rodilo. Ne smemo pa pozabiti, da je rezanje samo eden izmed ukrepov spodbujanja rasti in rodnosti.

Več iz te kategorije