Vsaka generacija otrok ima svoj način za igro, ki jim pomaga, da razvijajo svoje veščine. Včasih so bile bolj povezane s tekanjem v naravi in uporabo različnih igral, nato je začela prevladovati televizija in zdaj še pametne naprave.
Znanost in preprosta logika že dolgo vesta, da je zdrav razvoj povezan z uravnovešenim napredkom fizičnega, umskega in čustvenega področja. Z reklom »zdrav duh v zdravem telesu« so že stari Grki poudarjali, da je fizična aktivnost pomembna za razvoj duha. Če napredujete zgolj na enem od njiju, duhu ali telesu, bo razvojno nesorazmerje povzročilo težave, kar je pomembno upoštevati tudi pri usmerjanju razvoja otrok.
Podobno kot pri živalih so igre otrok zgodovinsko povezane s pridobivanjem različnih spretnosti za uspešno življenje. Zato se z vidika današnjih iger in načina preživljanja prostega časa upravičeno sprašujemo, ali to še velja. S pojavom sodobnih tehnologij namreč veliko več časa namenjamo pasivnemu sprejemanju informacij, ki so vizualno sicer zelo privlačne, vendar za možganski razvoj to ni dovolj. Možgani se razvijajo veliko bolje, če novosti izkusimo z različnimi čutili. Veliko lažje si boste zapomnili nek dogodek, če ga boste povezali še s kontekstom, denimo vremenom, vonjem, družbo in podobnim. Pametne naprave so postale zelo preproste instant varuške. Otroci se namreč hitro zamotijo z risankami in videoigrami, kar staršem pogosto zelo ustreza. Posledice so hitro tu – od tega, da se otroci slabše znajdejo v družbenih stikih, do tega, da učitelji denimo že poročajo, da učenci ne znajo in ne zmorejo več pravilno držati pisal. Ker namreč premalo uporabljajo roke, nimajo ustrezno razvitih mišic v prstih, da bi pisala lahko obvladali. Morda je skrb odveč in bodo naslednje generacije to veščino z lahkoto pogrešale. Žal nimamo podatkov, ali so praljudje v enaki skrbi morda osnovali kakšna neuspešna društva proti zakrnelosti mezincev na nogah.
Za vsak slučaj vendarle priporočamo spodbujanje iger, ki so povezane s pristnim izkušanjem sveta, odkrivanjem zmogljivosti teles in uma. Naj vam ne bo žal za noben trenutek, ki ga skupaj z družino preživite v naravi.