0 Deljenj 1057 Ogledov

OTROCI: Spodbujanje govora in pogovora

17. March, 2018 10:30
1057 Ogledov

Začetek govora je pomemben razvojni mejnik pri otroku, saj to pomeni dobro zasnovo kakovostnejšega komuniciranja in začetek osvajanja družbenih stikov otroka s starši in z okolico.

Dojenčki s svetom že zelo hitro komunicirajo, saj znajo kar takoj pokazati razliko med zadovoljstvom in nezadovoljstvom. Otroci zelo hitro pokažejo željo po stiku s starši. Tako spremljajo njihov pogled, se obračajo za zvokom in začenjajo šobiti usta, kot bi že želeli kaj povedati. V prvem letu otrokovega življenja že veliko čebljajo in ustvarjajo druge zvoke, s katerimi pravzaprav krepijo ustno nebo in se pripravljajo na govor.

Prve besede se pojavijo nekje v obdobju okrog enega leta. Pri nekaterih prej, drugi nekoliko zamujajo, kar nima vpliva na kasnejše govorne sposobnosti. Ko končno spregovorijo, število novih besed zelo hitro narašča in do drugega leta otrok zna povedati že kak stavek in se nauči besedila preprostih otroških pesmic. Starši s spodbujanjem zelo pomembno vplivate na govorni razvoj. To je še posebej pomembno, če ima otrok z govorom težave in mu je treba ponuditi dodatno pomoč. Sicer pa je treba predvsem paziti, da bo otrok med usvajanjem govornih veščin sproščen in bo ob napredku dobil ustrezno pohvalo. To nikakor ne pomeni, da bi se morali preleviti v učitelje in vztrajati, da otrok pravilno izgovarja besede, saj bo to imelo nasprotni učinek od želenega. Z nenehnim popravljanjem boste namreč otroka utrjevali v prepričanju, da ne zmore. Raje otroka pohvalite, ko mu uspe neko reč pravilno poimenovati, čeprav je ne izgovori natančno. V pohvali isto reč ponovite s pravilnim izgovorom: “Tako je, to je avtobus!”

Za dodatno spodbudo vsekakor z otrokom preživite več časa, prepevajte pesmi, berite zgodbe in ne pozabite, da so za razvoj ob govoru pomembne tudi motorične sposobnosti.

(iz tiskane izdaje Škandal24)

Več iz te kategorije