0 Deljenj 4176 Ogledov

LEVICA PREMALO STROKOVNO PODKOVANA: SE BOMO ZAMERILI BOSANCEM? Slovenija prekoračila pooblastila

30. May, 2018 21:00
4176 Ogledov
iStock

Pisal nam je bralec, ki se dotika aktualne teme in dr. Roka Snežiča sprašuje, ali je dvigovanje gotovine kaznivo dejanje pranja denarja, če gre za slovenskega državljana oziroma če gre za bosanskega državljana

Na bralčevo sporočilo, ki nam ga je poslal na urednistvo@skandal24. si, odgovarja davčni strokovnjak Rok Snežič: »Dvigovanje gotovine ni nikdar kaznivo dejanje pranja denarja, če denar izvira iz legalnega posla. V primeru da dobite nakazano posojilo, za katerim stoji overjena posojilna pogodba, vam nihče ne more očitati pranja denarja. Če boste kot slovenski državljan in rezident dobili nakazano večjo količino denarja brez posojilne pogodbe, vam bo Furs v Sloveniji naprtil plačilo bodisi 25 odstotkov davka pod označbo ‘drugi prihodki iz delovnih razmerij’ bodisi celo 70-odstotno obdavčitev tega zneska pod označbo ‘denar nepojasnjenega izvora’. Ker pa ste me vprašali, kako je v primeru, če ta denar dvigne Bosanec, torej nerezident Evropske unije, vam odgovarjam, da je zakonodaja v Bosni drugačna. Njihova zakonodaja namreč ne pozna 70-odstotne obdavčitve ‘denarja neznanega izvora’, prav tako vas v Bosni bosanska finančna uprava ne bo obdavčila za dvig gotovine s 25-odstotnim davkom kot ‘drugi prihodki iz delovnih razmerij’. Torej – če poenostavimo: če bo bosanski državljan in rezident gotovino dvignil kjer koli na svetu na podlagi posojilne pogodbe, ne bo v davčnem postopku, kaj šele v kazenskem postopku davčne utaje.« Rok Snežič pa kot doktor prava dodaja, da bi »rad poudaril, da se slovenska parlamentarna komisija ne zaveda, da grobo krši mednarodno pravo, saj preverja transakcije bosanskega državljana, ki jih je opravil v drugi državi in ne v Sloveniji, in nakazila, ki so prišla iz tretje države. Torej slovenska dr- žava v tem primeru nima nobene jurisdikcije, kar pa ljudje z levice očitno pozabljajo, saj, kot kaže, niso dovolj strokovno podkovani.«

Möderndorferjeva komisija kršila zakone Kot je razvidno iz medijev, je parlamentarna komisija objavila denarne tokove bosanskega državljana na avstrijskem računu, s čimer je tudi kršila bančno tajnost in zaupljivost podatkov. Snežič kot pravnik predlaga, da nadzorni organi Slovenije nad preiskovalno komisijo sprožijo nadzor in onemogočijo nezakonito delovanje te komisije, ki v vseh pogledih prekoračuje svoja pooblastila in izdaja bančne tajnosti tujih državljanov na tujih bankah.

Slovenija ni vpletena, a vseeno preiskuje nakazila

»Kot sem zaznal iz medijev, preiskovalna komisija SMC in preostalih levičarjev preiskuje dvig gotovine bosanskega državljana, ki ga je opravil v Avstriji, nakazila pa so prišla s Slovaške,« pravi Snežič, ki mu kot doktorju davčnega prava nikakor ni jasno, kako lahko slovenska komisija pregleduje ta nakazila, saj Slovenija pri tem ni nikjer vpletena. »To je isto, če poenostavimo, kakor da bi BiH pregledovala nakazila slovenskega državljana, ki jih je prejel v Avstriji. Zanima me, ali bo kateri nadzorstveni organ zoper to preiskovalno komisijo vložil kazensko ovadbo zaradi prekoračitve pooblastil, saj preiskuje transakcije tujega državljana na tujih računih, torej povsem prekoračuje svoja pooblastila, saj slovenska parlamentarna komisija ne more preiskovati denarnih tokov bosanskega državljana izven Slovenije, kar pa je ta komisija več kot očitno počela in s tem huje kršila več zakonov, predvsem pa je storila kaznivo dejanje prekoračitve pooblastil. V tem primeru bi se morala vmešati tudi BiH in sprožiti procesno noto proti Sloveniji, ker se slednja vtika v poslovanje njihovega državljana izven slovenskih meja.«

Več iz te kategorije