0 Deljenj 1297 Ogledov

IZ TISKANE ŠTEVILKE Iz Slovenije želi »pobegniti«, ker so davki previsoki

14. December, 2017 20:12
1297 Ogledov
Foto: facebook

Bralec nam je poslal vprašanje, ali tudi v Bosni tako kot pri nas obstaja 25-odstotni davek na kapitalske dobičke in kako lahko postaneš rezident Bosne in Hercegovine, v kolikor tega davka tam ni.

Na bralčevo vprašanje je odgovoril strokovnjak s področja davčnega prava Rok Snežič, ki pravi, da v Bosni in Hercegovini ne poznajo niti dohodnine niti obdavčitve kapitalskih dobičkov s 25-odstotki, tako kot je to pri nas. »Če poenostavim na primeru: če v Sloveniji od prodaje delnic ali od dobička iz delnic zaslužite 100 tisoč evrov, morate naši državi kot rezident Slovenije plačati 25 odstotkov davka od tega zneska. V primeru, da ste rezident Bosne (to ne pomeni tudi državljan Bosne), plačate od tega zneska nič odstotkov davka, saj Bosna ne pozna te obdavčitve. To pomeni, da če trgujete z delnicami, se vam splača, če ustvarjate tudi donose, da postanete rezident Bosne in Hercegovine in se odjavite iz rezidentstva Republike Slovenije,« je sklenil ter odgovoril še na drugi del vprašanja našega bralca: »Pogoj, da postanete rezident v Bosni in Hercegovini je, da imate tam prijavljeno prebivališče, da se zaposlite v kakšnem podjetju, lahko pa ga ustanovite tudi sami, in s tem dokažete, da je vaš zaslužek ustvarjen v BiH.«

Ob tem pa opozarja, da brez kontrole verjetno ne bo šlo, saj »Slovenija ne želi izpisati iz davčnega registra ljudi, ki v Sloveniji preko izplačil dobička oziroma dividend veliko služijo, zato se ljudje poslužujejo različnih metod. Slovenija namreč od njih zahteva, da dokažejo, da so več kot pol leta v BiH in da tam tudi živijo. Zato so se v Bosni pojavili odvetniki, ki namesto vas uporabljajo vaš mobilni telefon (če Furs zahteva izpisek mobilnega operaterja), plačujejo z vašo kreditno kartico (če Furs zahteva izpisek kreditne kartice, da bi s tem videl, kje ste se nahajali čez celo leto), prav tako vam odvetniki svetujejo, da v Bosno vstopate s potnim listom, v katerega boste dobili pečat vstopa, in izstopate ter ponovno hodite v Slovenijo z osebno kartico, šele po več kot pol leta pa ponovno zapustite Bosno s potnim listom, v katerega dobite pečat izstopa, tako da se ujema z več kot šest meseci. Na ta način vam slovenski Furs nikakor ne more dokazati, da niste bili več kot pol leta v Bosni, saj predložite izpiske mobilnega operaterja, izpiske kartic in kopijo potnega lista, iz katerih je vidno, da več kot pol leta živite v Bosni, kjer tudi služite in ste zaposleni. Ta metoda se izplača predvsem, kadar govorimo o večjih zneskih kapitalskih dobičkov, ki jih slovenski državljan in rezident ustvarja v svetu, kajti slovenska zakonodaja obdavčuje svoje rezidente po svetovnem prihodku, ne le tistem, ki je zaslužen v Sloveniji,« je še zaključil.

Vas zanima karkoli, povezano z davki? Imate probleme s finančno upravo? Mislite, da vam Furs dela krivico? Pišite nam in svetoval vam bo naš strokovnjak davčnega prava Rok Snežič!

Več iz te kategorije