Preklinjanje že dolgo para živce moralnih čistunov in navidezno deli civilizirane intelektualce od malomeščanov. Znanost pa dokazuje, da je občasna profanost pravzaprav lahko zelo koristna.
Kletvice lahko danes srečate povsod. Ob razburjenju in jezi delujejo tudi kot pogovorno mašilo in včasih celo kot orodje za prepričevanje. Tako so v eni raziskavi odkrili, da številni nekaterih oblik preklinjanja na delovnem mestu ne jemljejo kot žalitev, ampak ugotavljajo, da so včasih kletvice zelo prepričljive in koristijo pogajanju.
Kletvica namreč ne sporoča le vsebine sporočila, ampak mu doda tudi bolj čustven vidik, ki prejemniku zelo učinkovito prenese tudi informacijo, koliko nam neka reč pomeni. Prav tako nam omogoča, da izrazimo jezo, gnus ali bolečino, ali pa komu pokažemo, naj se umakne, še preden bi bilo treba uporabiti fizično nasilje. Slednje pa zagotovo ni zdravo.
Preklinjanje kot morfij
Poleg tega so denimo v reviji Time predstavili izsledke raziskav, ki dokazujejo, da lahko preklinjanje blaži bolečino. Kar dve raziskavi sta se namreč lotili odkrivanja vzročnih povezav med preklinjanjem in vzdržljivostjo. V prvi so naključno izbrane prostovoljce prosili, naj gredo v mrzlo vodo in poskušajo čim dlje vzdržati v njej. Prvi skupini so dovolili preklinjanje, drugi pa ne. Ljudje iz prve skupine so v vodi povprečno zdržali 40 sekund dlje. V novi študiji so primer ponovili, s tem da so morali prostovoljci tokrat v ledeno vodo namočiti le roke. 73 odstotkov udeležencev je ob preklinjanju vzdržalo povprečno 31 sekund dlje kot tisti brez kletvic. Preklinjanje naj bi imelo podoben učinek kot morfij, kar je pravzaprav zaskrbljujoče, ker ga morda lahko prepovedo prav zato.
Poleg tega študije kažejo, da imajo tisti, ki preklinjajo, povprečno višjo stopnjo integritete in so načeloma bolj pošteni ljudje. V raziskavi, ki so jo objavili profesorji iz štirih različnih držav, odkrivajo, da obstaja pozitivna korelacija med kletvicami in poštenostjo. Tisti, ki preklinjajo, naj bi bistveno manj lagali.
Inteligenca in besedni zaklad
Izsledke raziskav o kletvicah so lani objavili tudi v Huffington postu, kjer piše, da naj bi ljubitelji kletvic dejansko imeli bogatejši besedni zaklad in so tudi bolj inteligentni od prijateljev čistejšega jezika.
Kletvice vplivajo tudi na vaše razpoloženje, saj naj bi sočna kletvica v vašem telesu sprostila endorfine, podobno kot se to zgodi pri telovadbi, zato boste po preklinjanju bistveno boljše volje.
Torej – ko vas naslednjič nekdo opozori, da morate bolj paziti na svoje besede, jim sporočite, da si s tem želite zgolj izboljšati svoje življenje in dušo. Lahko ste ponosni, da ste v svojem življenju statistično gledano veliko bolj srečni in pošteni od kretena, ki vam je očital kletvico.