0 Deljenj 1197 Ogledov
iStock

Katere igrače najbolj spodbujajo kreativnost?

11. December, 2017 14:00
1197 Ogledov

Ob pospešenem razvoju tehnologije so igrače naše mladosti vse redkejši gost trgovinskih izložb. Kljub temu pa nekatere med njimi, kot so recimo barvice in plastelin, zelo dobro vplivajo na razvoj vašega otroka.

Najbrž ima vsakdo med nami kak lep spomin na otroštvo, ki vključuje neomejeno kreativnost z barvicami in plastelinom. Ni pomembno le to, da smo se zabavali, tovrstna igra ima namreč številne koristne lastnosti za razvoj otroka. Če se torej še niste odločili, katere igrače boste letos podarili otroku, morda vas nekaj spodnjih koristnih učinkov barvic in plastelina prepriča, da se boste odločili prav za to.

Izboljšujejo motorične sposobnosti

Barvanje z barvicami in oblikovanje plastelina izboljšujejo motorične sposobnosti otrok. Z gibi, ki jih zahteva barvanje, se namreč krepijo mišice v prstih, dlaneh in zapestju otrok. Ko se bodo učili pisati, jim bo to v veliko korist, saj si bodo mišice ustrezne kretnje že zapomnile. Podobno bo igranje, stiskanje in oblikovanje plastelina krepilo roke in bo vašemu malčku dalo temelje za kasnejše aktivnosti, kot je rokovanje s škarjami in pincetami.

Stimulirajo kreativnost

Igranje s temi igračkami spodbuja kreativnost že od malih nog. Tudi če le barvajo pobarvanke ali rišejo neke svoje fantazijske oblike, bo to naraven način, da otrok pride do lastnih kreativnih idej. Tudi pri plastelinu ni meja pri kreativnosti. Oblikujete lahko živali ali božične igrače ter pri tem v trenutku krepite domišljijo in kreativnost vašega malčka.

Dvigujejo razpoloženje

Raziskovalci univerze v Massachusettsu so z otroci opravili zanimiv preizkus. Najprej so jih spravili v slabo voljo, tako da so morali razmišljati o nekem dogodku iz svoje preteklosti, ki jih je razžalostil. Nato so polovico otrok prosili, naj narišejo ta dogodek, drugo polovico pa so prosili, naj narišejo svojo hišo. Slednji so se po opravljeni nalogi počutili veliko bolje, kar dokazuje, da je lahko risanje koristen način za premagovanje stresa.

Učijo o barvah in oblikah

Otroci se bodo med igro z barvami najhitreje naučili razlikovati posamezne barve, od osnovnih pa do kompleksnejših odtenkov. Z oblikovanjem plastelina v različne like, bodo otroci hitro osvojili osnovno geometrijske oblike, kar jim bo kasneje v šoli zelo koristilo.

Pospešujejo vizualno analizo

Majni otroci povsem ne razumejo različnih konceptov daljine, razlike v velikosti in teksturi. Tega jih lahko naučiti z barvicami in plastelinom. Spodbujajte jih naj riše objekte iz svoje okolice, ki so različno oddaljeni ali različnih velikosti. Otrok naj vizualn analizira svojo okolico in razmišlja o tem, kako bo te koncepte prikazal na papirju ali s plastelinom.

Razvijajo koordinacijo

Uporaba barvic in plastelina vpliva na številne vrste koordinacije. Prva je koordinacija med očmi in rokami, ki se naravno razvija ko otrok z očmi spremlja svoje delo. Ob tej je pomembna tudi bilateralna koordinacija, uporaba leve in desne strani našega telesa. Tako pri risanju kot pri oblikovanju plastelina bo otrok uporabljal obe roki in tako krepil koordinacijo.

Učijo kreativnega reševanja izzivov

Risanje je zelo dober način za učenje reševanja različnih izzivov. Ko otrok riše, mora na zelo kreativen način razumeti, kako se nariše neka žival ali del telesa. Hkrati je izjemno dobra vaja, kako v neko risbo vliti čustva.

Izboljšujejo koncentracijo

Majhni otroci se s težavo osredotočijo le na eno aktivnost. Zato bo risanje ali igra s plastelinom dober pripomoček za razvijanje koncentracije, saj bodo ob znanem cilju pripravljeni vztrajati nekoliko dlje. Osvojene veščine pa bodo kasneje s pridom uporabljali v šoli in tudi kasneje na delovnem mestu.

 

Več iz te kategorije