0 Deljenj 826 Ogledov
iStock

Tudi pred pomladnim soncem se je treba dobro zaščititi

20. May, 2018 16:00
826 Ogledov

Sonce je vir življenja, hkrati pa tudi nevarnosti. UV-žarki vsebujejo vitamin D, ki ima pozitivne vplive in se v telesu tvori zgolj pod sončnimi žarki. Pomemben je za rast kosti, učinkuje proti osteoporozi, stimulira imunski sistem, lajša depresijo in ugodno deluje na srce in krvni obtok. Je pa sonce vse bolj nevarno.

Letošnja pomlad nam je podarila visoke temperature, ki so spominjale na prijetno poletje. Vendar pa je prav v tem pomladnem času sonce tudi zelo nevarno, saj je koža sedaj najbolj občutljiva, ker ni vajena sonca in svetlobe.

UV-žarki

Sončni žarki so del elektromagnetnega valovanja. Glede na različne valovne dolžine lahko na koži povzročajo različne učinke. Delimo jih na tri  skupine:

UV-C: To so žarki kratkih valovnih dolžin in ne vplivajo na našo kožo.

UV-B: To so žarki srednjih dolžin in povzročajo sončne opekline.

UV-A: So dolgovalovni žarki, ki prodirajo globlje v kožo, jo starajo in povzročajo nastanek kožnega raka.

Kako se zaščititi?

Izogibajte se soncu med 10. in 16. uro, saj je takrat sevanje žarkov najmočnejše. Najbolje je, če oblečete bombažna oblačila z dolgimi rokavi. Namestite se v senci drevesa ali senčnika. Uporabljajte kremo za sončenje z zaščitnim faktorjem, ki naj bo 30 ali več! Namažite se 30 minut prej in ne pozabite na ustnice, ušesa, vrat ter kožo pod naramnicami kopalk ali obleke. Mažite se na dve ali tri ure in po vsakem kopanju. Oči si zaščitite s sončnimi očali ter pijte ogromno tekočine – predvsem vode.

 

Pozor!

Bodite pozorni na odboj sončnih žarkov od peska in vode. Uporabite vodoodporno zaščitno kremo ali ustrezno oblačilo.

Otroci!

Dojenčkov ali majhnih otrok, ki se še ne gibljejo samostojno, ne izpostavljajte soncu! Ko so sončni žarki najmočnejši, jih zadržujte v senci in zaščitite s pokrivali in oblačili. Šele po šestem mesecu starosti lahko začnete uporabljati kemične pripravke za zaščito pred soncem.

Več iz te kategorije