0 Deljenj 2452 Ogledov
iStock

Jutranja kava ni najboljša ideja

21. October, 2017 9:30
2452 Ogledov

Si ne znate predstavljati jutra brez omamnega vonja po kavi? Kar nekaj ljudi je prepričanih, da se zjutraj sploh ne morejo zbuditi brez kave, zato je ta priljubljen napitek že tradicionalno del jutranjih rutin.

Kava ima zelo raznolike učinke na vaše telo in posledično tudi na zdravje. Če boste dovolj spraševali naokrog in prebrskali internet, bosta našli različna mnenja. Tako eni dokazujejo, da je zelo škodljiva, spet drugi navajajo nekaj izjemno pozitivnih vplivov.

Očitno je pomembno tudi to, kdaj jo pijete, saj ima jutranja kava nekaj neželenih učinkov. Ne le, da izniči želen učinek kofeina, ampak povzroči tudi dvig tolerančne stopnje, zato se telo na kavo ne bo več odzivalo. Vam pa se bo zdelo, da brez nje sploh ne morete začeti dneva.

Zjutraj bi nas namesto kave moral zbuditi hormon kortizol

Naša nadledvična žleza namreč proizvaja hormon kortizol, ki mu radi rečemo tudi stresni hormon, saj se v telesu pojavi, kadar smo v stresu oziroma prestrašeni. Isti hormon je ključna sestavina našega dnevnega hormonskega cikla, ki ga imenujemo tudi cirkadialni ritem. Biološka ura, če hočete, ki je med drugim kriva tudi za potovalno zaspanost.

Podrobneje so ga sicer raziskali letošnji nobelovci za medicino, že dolgo pa vemo, da nas vsebnost kortizola v telesu ohranja budne. V telesu bomo najvišjo raven kortizola našli prav zjutraj. Jutranje pitje kave torej povzroči vsaj dve težavi. Telo bo proizvajalo manj tega hormona, saj bo zadoščal kofein. Ko bo kofein popustil, boste zato še bolj utrujeni, ker bo tudi hormona v telesu bistveno manj.

Ko učinkov kave več ne čutite

Druga težava je v tem, da pitje kave, medtem ko je raven kortizola visoka, povzroča dolgoročno toleranco na učinke kofeina. Zato vam bodo stari kofetarji znali  povedati, da učinkov kave praktično ne čutijo več. Če jutra ne morete začeti brez kave, imate najverjetneje pomešan cirkadialni ritem in morate zato nizke ravni kortizola nadomeščati s kavo.

Raven kortizola se v telesu poviša zjutraj, sredi dneva in proti večeru. Če uživate v kavi in ne želite neprijetnih stranskih učinkov, jo zato raje pijte med deseto uro in poldnevom oziroma med drugo in peto uro popoldne.

 

 

Več iz te kategorije