0 Deljenj 5234 Ogledov

Če se vam pojavljajo ti znaki, je najbolje poiskati pomoč psihiatra

3. February, 2018 8:00
5234 Ogledov

Zakaj bi po nepotrebnem trpeli zaradi duševnih težav? Če jih ne boste začeli reševati, bodo sčasoma le še večje, saj ne izzvenijo same od sebe. Pomoč obstaja! Če se znajdete v naslednjih situacijah, se čimprej posvetujte s psihiatrom.

Za začetek razlika med psihiatrom, psihologom in psihoterapevtom. Psihiater je po izobrazbi zdravnik, ki se je specializiral za psihiatrijo. Njihov cilj je zdravljenje duševnih motenj, tudi (vendar ne izključno) s predpisovanjem zdravil. Psihologi so navadno specializanti psihologije, lahko postavljajo diagnoze in vam pomagajo zlasti z nasveti. Psihoterapevt je oseba, ki vam na podlagi različnih ved, izkušenj ter strokovnih tečajev zna pomagati skozi proces osebnostnega razvoja.

»Vedno velja, da boste problem lažje rešili, prej ko poiščete pomoč. Za reševanje bste porabili manj časa, težava bo pustila manj posledic in ves proces bo manj stresen,« je izjavil psiholog Daniel J. Reidenberg.

Psihologi menijo, da jih večina ne pride po pomoč prav zaradi možne stigmatizacije, povezane z duševnim zdravjem ter strokovnjaki, ki se ukvarjajo s tem. Veliko jih verjame, da zdravljenje potrebujejo le  »nori« ljudje, ali se jim zdi, da je iskanje tovrstne pomoči znak šibkosti. Spet tretji so prepričano, da jim bo strokovna pomoč vzela preveč časa, bo predraga ali pa bodo na koncu celo končali zasvojeni z antidepresivi. »Nič od tega ni res,« pravi dr. Mary Alvord, ki pojasnjuje: »Zdravljenje lahko poteka enkrat do dvakrat tedensko. Ljudje se pogosto bojijo, da bodo za vedno obsojeni na terapije, vendar to ni res!«

Učinki psihoterapije so sproščanje od stresa, podobno kot zdrava prehrana in vadba. Gre za strategijo, ki vam lahko olajša življenje, zato se vsekakor obrnite pomoč, še zlasti če pri sebi opazite naslednje znake.

Zelo intenzivna čustva
Vsi smo včasih žalostni ali jezni, toda pogosto se vam to dogaja in kako intenzivna so čustva? Če se ponavlja ali ​​bistveno vpliva na kakovost vašega življenja, je čas, da poiščete pomoč.

Takšna čustva vas lahko paralizirajo, začeli se boste izogibati določenim stvarem in to je skrajni čas, da poiščete pomoč.

Preživeli ste travmo in ne morete nehati razmišljati o tem
Bolečina zaradi smrtnega primera v družini, prenehanja zveze ali izgube zaposlitve je več kot dovolj za svetovanje.

»Običajno menimo, da bodo ta občutja izginila od sebe,« pravi Alvordova, ki opozarja, da to ni vedno tako. Žalovanje lahko zelo močno vpliva na naše življenje, ali celo povzroči da se povlečemo vase in umaknemo od družbe. Če se vam to zgodi, je morda pravi čas, da se pogovorite s strokovnjakom.

Nenavadni glavoboli, težave z želodcem in slab imunski sistem
»Ko smo duševno vznemirjeni, to vpliva tudi na naše telo,« pravi Alvordova. Raziskave so potrdile, da se stres lahko kaže na celo vrsto fizičnih načinov, od kronične prebavne motnje do glavobola, pogostih prehladov in celo pomanjkanja libida.
Reidenberg dodaja, da so nenavadne bolečine, kot so nenadne mišični krči ali bolečine v vratu, pogosto znaki podaljšanega stresa.

Zloraba alkohola, drog ali česa drugega
Če se zavedate, da ste začeli bistveno pogosteje piti ali uporabljati droge ali celo če ste se začeli prekomerno prehranjevati, je to lahko signal stiske pri kateri se bo koristneje soočiti s čustvi kot pa jih zatirati.

Pri delu ste površni in neproduktivni
Osebe, ki se borijo s čustvenimi in psihološkimi težavami, pogosto spremenijo svoje vedenje na delovnem mestu. Znak je lahko tudi to, da vam nenadoma postane odveč delo, ki vas je še nedavno osrečevalo.

 

Več iz te kategorije