Preblagi okusi korenja in riža jih bodo pozneje odbijali od zelenjave. Sladke banane bodo pomagale ustvariti sladkosnede. Za vzgajanje zdravih prehrambenih navad je smiselno tudi do 20-krat poskusiti uvesti novo živilo.
Na začetku uvajanja goste hrane se mnogi starši odločijo za blage okuse riža, žitaric, korenja, jabolk in banan. Znano je namreč, da otroci raje sprejemajo sladke okuse v primerjavi z grenkimi. Zato starši pač poskušajo s hrano, ob kateri se otroci ne bodo (preveč) upirali. Kljub temu temu strokovnjaki pravijo, da bi sprememba te navade pozneje lahko preprečila otroško izbirčnost.
Splača se vam potruditi
Strokovnjaki z Univerze v Londonu staršem svetujejo, naj na začetku uvajanja goste hrane otrokom ponudijo brokoli, špinačo ali cvetačo. Preblagi okusi riža ali korenčka so po njihovem mnenju zamujena priložnost, da bi otroke navadili na na vse okuse.
Skrbi jih tudi to, da sladke banane ali hruške že na samem začetku ustvarjajo sladkosnede. Ker so na sladek okus navajeni že od zgodnjih dni, se zmanjšajo njihove možnosti, da bodo pozneje uživali v raznolikosti zelenjave z močnejšimi okusi.
»Tudi če boste potrebovali 15 ali 20 poskusov, da bi otrok sprejel neko živilo, je to vredno storiti za zagotavljanje zdravih prehranjevalnih navad pozneje v življenju. Veliko raziskav je pokazalo, da bodo otroci neko živilo vendarle sprejeli, če jim ga vztrajno ponujate. Ključno je, da dojenčkom za začetek ponudite hrano, za katero velja visoka verjetnost, da jo bo zavrnil,« je dejala dr. Clare Llewellyn, ki s sodelavko dr. Hayley Syrad že več kot desetletje raziskuje prehranjevalne navade otrok.
Evolucijski razlogi
Napisali sta knjigo o prehrani od rojstva pa do drugega leta starosti, ki temelji na več sto znanstvenih raziskavah in člankih, ki so bili objavljeni na to temo. Poudarjajo, da so majhni otroci zelo dojemljivi za nove okuse, težave z izbirčnostjo se pojavijo po 2. rojstnem dnevu.
Na voljo je tudi evolucijska razlaga, zakaj imajo dojenčki raje slajšo hrano. Ta namreč vsebuje kalorije, ki so potrebne za rast, medtem ko daje grenka hrana signal, da bi lahko bila strupena.
Britanski zdravniki svetujejo, da jeste skupaj z otroki, se jim nasmehnete ter jih pohvalite, ko novost sprejmejo. Prav tako se prepričajte, da novih živil ne uvajate pogosteje kot v treh ali štirih dneh. To bo olajšalo odkrivanje neželenih učinkov ali alergij. Od sadja jih najprej spoznajte s kiselkastimi slivami in češnjami, ne pa z zelo sladkimi plodovi.