0 Deljenj 4381 Ogledov
iStock

Čas za pripravo domačih sirupov

21. May, 2018 12:00
4381 Ogledov

Pomlad in zgodnje poletje je idealen čas za pripravo rastlinskih sirupov. Bor, smreka in jelka spomladi ustvarjajo svetlo zelene vršičke, ki jih uporabljajo v domači medicini. Največkrat se pripravijo za zdravljenje proti kašlju. Izogibajte se vršičkov tise, ki so strupeni. To drevo je lahko prepoznati po rdečih jagodah, grmičasti obliki in mehkejših iglicah.

Mladi vršički smreke, jelke, bora in macesna imajo zdravilne učinke. Čaj iz njih se pripravi tako, da majhno količino prelijete z vročo vodo in pustite delovati 5-10 minut. Pijte toplega, sladkanega z medom. Dober je proti kašlju, gripi in razne prehlade. Včasih se ga uporablja tudi pri vnetem mehurju, za čiščenju krvi, zaradi visoke vsebnosti C vitamina pa tudi proti pomladni utrujenosti.

Čeprav imajo čaji različnih vrst iglavcev podoben učinek, pa ta drevesa rastejo v različnih pogojih. Bela jelka (Abies alba) je vrsta iglavcev, ki so visoka 30-60 metrov in merijo v širino več kot dva metra. Njihove iglice so ploščate in imajo gladko belkasto-sivo lubje. Rastejo na hranljivih, s humusom bogatih tleh.

Iglice mladih vršičkov lahko uporabite za pripravo čajev in vitaminskih dodatkov.

Navadni ožepek je uporaben za zdravljenje kašlja, astme in bronhitisa. Zelo koristen je tudi za uporabo proti krčem v želodcu. Poleg tega papomaga pri prehladih in gripi, vnetju grla ter na splošno pri vseh virusnih okužbah dihalnih organov.

Ima podoben učinek kot materina dušica, iz katere se dela znan sirup proti kašlju.

Pogledajte si le nekaj receptov za sirupe, ki si jih lahko pripravite doma.

Recepti za domače sirupe:

Poganjki iglavcev – bora, smreke, jelke

Naberite kilogram vršičkov smreke, bora ali jelke. Nato v kozarec položite vrstico iglic, zatem vrstico sladkorja ter trikrat ponovite. Zaključite s sladkorjem. Zaprite kozarec in ga pustite na sončnem mestu 21 dni. Nastal sok hranite v steklenici in ga pijte, kadar se vam pojavijo težave z dihali.

Sirup iz medu

V prejšnjem receptu lahko sladkor zamenjate z medom – položite sloj iglic in sloj medu, ga pustite na soncu 21 dni in ga precedite.

Sirup iz trpotca

Sveže nabrane liste trpotca zložite v steklen kozarec na pet centimetrov debelo stisnjene plasti. Vsak sloj posipajte s sladkorjem, nato prekrijte z bombažno krpo in postavite na sonce in pustite stati 28-36 dni. Zaužijte ga večkrat po eno žlico na dan.

Sirup iz materine dušice

Materina dušica je dobra za zdravljenje kašlja in gripe. Njene sveže cvetove in stebla rahlo navlažite z mokrimi rokami. V steklen kozarez naložite vrstico materine dušice in nato vrstico sladkorja. Pustite na soncu ali na toplem mestu okoli tri tedne. Pri cedenju cvetove in stebla, ki so bila prepojena s sladkorjem, operite z malo vode, ki jo zatem dajte v sirup.

Dajte sirup na štedilnik in rahlo pogrejte, da se zgosti. Ne sme zavreti in potrebno je paziti, da ni pregost. Nato ga nalijte v steklenice. Vzamite ga trikrat na dan po žlico, najboljše pred obrokom.

Kopriva

Pripravite petdeset večjih vršičkov koprive, tri grame sladkorja in nekaj sveže mete. Zavrite vodo s sladkorjem in sokom limone, ohladite, dodajte rastline in pustite pokrito štiriindvajset ur. Nato precedite v steklenice. Pijte takrat, ko vam primanjkuje železa.

Meta

Zavrite štiri litre vode in tri kilograme sladkorja, nato kuhajte pol ure. Odstavite in dodajte 30-50 gramov citronske kisline. Pustite, da postane mlačno in dodajte pol kilograma metinih vejic. Cele premešajte in pokrijte naj stoji 24 ur.

Jagode

Očistite 500 gramov jagod in jih narežite na četrtine. V majhen lonec natočite 2,5 decilitra vode in dodajte skodelico sladkorja. Dajte na srednje močen ogenj in mešajte, dokler se sladkor ne raztopi. Nato dodajte narezane jagode, pustite, da za vre in kuhajte še deset minut. Zmanjšajte ogenj in kuhajte zmes še deset minut, dokler se počasi ne zgosti in se jagode ne zmehčajo. Precedite, prelijte v steklenice in hranite v hladilniku.

Bezeg

Prelijte 30 velikih cvetov bezga s tremi litri vode in pustite namočene okoli 24 ur. Dobro precedite in v tekočino vmešajte dva litra medu. Nato kuhajte na rahlem ognju 4-5 minut, pogosto mešajte, dokler ne zakipi. Umaknite z ognja, dodajte četrt limone in prelijte v steklenice. Hranite v hladnem in temnem prostoru.

Čebula za kašelj

Olupite in drobno narežite šest srednje velikih čebul. Čebulo vmešajte v posodo s štirimi žlicami medu in jo postavite nad vodo, ki se kuha. Pokrijte in kuhajte na rahlem ognju dve uri. Nato čebulo precedite in na vsake 2-3 ure vzemite eno veliko žlico.

Sirup iz peteršilja

Ta peteršilj je koristen pri zdravljenju okužb sečil. En dekagram peteršiljeve korenine zdrobite v multipraktiku. Dodajte enako količino limone z olupkom in zmeljite zraven. Mešanici dodajte dekagram medu in deciliter olivnega olja.

Dobro premešajte, vlijte v kozarec in si vzemite žličko vsak dan pred vsakim obrokom.

Akacijin sirup

Akacija je dobra za prehlad in želodčne krče. Potrebujete približno trideset vejic akacijevega cvetja, 1 liter vode, 500 gramov sladkorja in čajno žličko ter pol limoninega soka. Dajte sladkor v liter vode, da zavre, nato pustite kuhati 20 minut ter občasno mešamo. Odstranite posodo in v mlačno tekočino dodajte limonin sok. Ko se popolnoma ohladi, dodajte cvetje akacije. Pustite stati 24 ur, nato precedite.

Več iz te kategorije