0 Deljenj 986 Ogledov
iStock

8 nasvetov za uspešnejši nastop

19. November, 2017 4:45
986 Ogledov

Ustrezna komunikacija je vse pogosteje ključen dejavnik uspeha, tako v zasebnem kot poslovnem življenju. Čeprav se ljudje večinoma ukvarjamo s tem, kaj bomo povedali, je dejansko še bolj pomembno, kako bomo to storili. Neredko pozabljamo, da je besede le en način komuniciranja, vendar številne raziskave kažejo, da si bo vaše občinstvo zapomnilo tudi zvok vašega glasu, kretnje, mimiko in tisoče drugih znakov, ki jih združujemo pod pojmom neverbalna komunikacija ali govorica telesa.

Čeprav ste včasih prepričani, da se na sestanku povedali vse prav, vas bodo morda ostali ocenili povsem nasprotno. Morda je vaša drža izdajala, da vam teme niso povsem blizu in morda blefirate, ali pa ste bili z mislimi, kje drugje in zato niste delovali prepričljivo.

Predstavljajte si, da z zaskrbljenim izrazom na obrazu govoriti najbolj spodbudne besede na svetu pa to ne bo pomagali, da ne bodo sčasoma tudi obrazi vaših poslušalcev vse bolj zaskrbljeni.

Osem nasvetov za uspešnejši nastop

1. Supermanov položaj

Verjetno ste videli film in  poznate znamenit položaj, s katerim je ta superjunak izžareval neverjetno samozavest. Razkorak v širini ramen, roke v boku, izbočen prsni koš in odločen pogled. V ta položaj se pred sestankom postavite kje na samem, saj ne želite, da vas kdo pri tem opazuje. Vadite lahko tudi doma.

Po ugotovitvah profesorice socialne psihologije Amy Cuddy vam bo namreč prav ta drža dala občutek samozavesti, da se boste nato lažje in odločneje spopadli z izzivom, ki je pred vami, bodisi sestanek, zmenek ali predstavitev pred številnim občinstvom.

2. Dvignite raven energije

Podobno kot spodbudi trener svojo ekipe pred tekmo, lahko spodbudite tudi sami sebe. Ni treba pretiravati ali v neko zadevo vložiti več navdušenja in strasti kot je to splošno sprejeto. Včasih zadostuje, da se v glavi ponovite mantro »zdaj ali nikoli« in dobili boste potrebno motivacijo za uspeh.

3. Ko krene navzdol, se nasmehnite

Včasih se je koristno tudi prisiliti v nasmeh, saj ima pomemben učinek tudi, kadar je povsem ponarejen. Z nasmehom ljudem okrog sebe znižujete raven stresa. Hkrati ima večina ljudi tendenco prilagajanja govornikovi mimiki, zato bo nasmeh na vašem obrazu kmalu pričaral nasmeške tudi na drugih. Če boste kimali z glavo, bodo to počeli tudi sogovorniki.

4. Z ramo ob rami

Če ste med sestankom usmerjeni drug proti drugemu, bo ta položaj krepil občutek dvoboja. Ko vidite, da postajajo stvari napete, za začetek premaknite telo za 45 stopinj, da boste usmerjeni mimo sogovornika.

Za občutek sodelovanja je najbolje sedeti z ramo ob rami in gledati v isto smer. Takrat boste tudi v prepričanjih najhitreje uskladili pogled.

5. Ne gestikulirajte nad rameni

To je videti zelo nenaravno. Kot bi prosili višjo silo, naj vam priskoči na pomoč, ker niste dovolj prepričani vase. Veliko uspešnih poslovnežev se drži pravila, da rok nikoli ne dvigujejo nad višino ramen in enako svetujemo tudi vam.

6. Govorite z rokami

Prva gestikulacija bo dala vašim besedam dodatno težo. Ko boste vadili svoje nastope pred občinstvom dobro razmislite, s katero gesto je najbolje podkrepiti svoje besede. Tako boste čutili dodatno samozavest, hkrati bo občinstvo vaše misli veliko bolje sprejelo, razumelo in si jih zapomnilo.

7. Uporabite drobne pripomočke

Položaj telesa močno vpliva na mnenje. Ljudje, ki stojijo ali sedijo prekrižanih rok ter imajo glavno nagnjeno naprej, kažejo odpor. Razorožite jih tako, da jim ponudite roko ali vizitko. Lahko zaprosite, naj vam kaj primejo ali postavite pravilo, da se je treba na vprašanja prijaviti z dvigom rok. Tako bodo tudi odprli svoj položaj in posledično tudi mnenje.

8. Razmislite pred spregovorite

Očesni kontakt je zelo pomemben, vendar ga je težko vzdrževati, če medtem preveč razmišljate, kaj morate še povedati. Takrat večina bega s pogledom ali ga obrne nekam navzgor in se vrnemo k občinstvu šele, ko vemo, kako naprej. Zato o stavku razmislite preden, ga začnete. Vdihnite in naredite kratko pavzo, poglejte v daljino in ko veste, kako boste naslednjo misel izpeljali do konca, spet začnite. S premori med govorom dajete tudi občinstvu priložnost, da razmisli o tem, kaj ste povedali doslej.

 

 

Več iz te kategorije