Policija starše opozarja, naj bodo pozorni na to, kaj njihovi otroci počnejo na spletu, pa tudi, kakšne fotografije svojih otrok sami objavljajo na medmrežju. Obseg spletne kriminalitete se namreč povečuje, največja žrtev so otroci in mladostniki. Nedavno so policisti prijeli Slovenca, ki ga sumijo, da je 10 let preko spleta iskal mladoletne žrtve.
Težave doma, nizka samopodoba, brez nadzora doma
Starše in skrbnike na policiji opominjajo, da si storilci kaznivih dejanj za žrtve največkrat izberejo mlade, ki imajo težave doma, nizko samopodobo, so brez nadzora doma, v šoli ali kje drugje, kjer imajo dostop do interneta. Spolni prestopniki z mladimi stopajo v stik preko klepetalnic v spletnih igrah, na družbenih omrežjih, v spletnih klepetalnicah.
Starši naj imajo nadzor
Starši bi zato morali imeti nadzor nad tem, kaj njihovi otroci počnejo na spletu, kakšne so nastavitve spletnih klepetalnic, računalnika, dostopa do interneta. Še posebej pozorni naj bodo starši, ki zaznajo, da se je njihov otrok spremenil ali da je odvisen od računalnika, je na današnji novinarski konferenci poudaril Vinko Stojnšek z uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave. Opomnil je tudi na pomen dobrega zgleda otrokom, da torej tudi starši na internetu ne objavljajo fotografij svojih otrok.
Slovenska policija je aktivna na področju preiskovanja kršitev spolne nedotakljivosti otrok na spletu. Po besedah Tekavca so v zadnjih dveh letih samo na PU Ljubljana obravnavali 80 primerov, ko so storilci kaznivih dejanj preko interneta zlorabljali otroke, kar vključuje to, da so z žrtvami stopili v stik preko interneta in jih pozneje tudi fizično zlorabili.
Prijave po besedah Tekavca prejemajo tako od žrtev kot od tujih varnostnih organov, vse več zadev pa zaznajo tudi sami z lastnimi preiskavami, tudi družbenih omrežij. V zadnjih dveh letih so na območju cele Slovenije opravili več kot 40 hišnih preiskav, zasegli več kot 300 naprav, pregledali več kot 1.500 DVD in več kot 55 terabajtov podatkov.
Tako so odkrili več kot 400.000 datotek in 10.000 posnetkov, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok. “Da gre za nevarne ljudi, kaže tudi dejstvo, da smo našli celo priročnik, kako pristopiti do otroka in zakriti sledi zlorabe,” je izpostavil Tekavec.
V tem času so identificirali več kot 30 slovenskih mladoletnikov, ki so bili žrtve zlorab preko interneta ali fizične zlorabe, osumljenci pa so do njih prišli preko interneta, je poudaril.
“Gre za težke preiskave,” pravi Stojnšek, ki je poudaril pomen preventive, ozaveščanja in opozarjanja staršev ter otrok. “Starši morajo otroka večkrat vprašati, kaj bi storil, če ga nekdo nagovarja, naj se sleče pred kamero, če ga neznanec s spleta povabi ven. Treba je opazovati odzive, da prepoznamo, če se kaj dogaja, da se odzovemo,” je dodal.
Več iz te kategorije

Režimski mediji v paniki – dokazov, da je bil Berishaj Golobova finančna mula, ne morejo prikriti
lkfur - 9. February, 2023 10:22
