0 Deljenj 3259 Ogledov

Katastrofalne razmere v koprskih zaporih – 2. del

1. December, 2017 2:57
3259 Ogledov

Prejeli smo odgovor Generalnega urada Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij: »Policisti imajo nizke plače, stresno delo – toda anonimno pismo pravosodnih uslužbencev iz Kopra je zlonamerno do direktorja!«

Potem, ko smo 30. oktobra v Škandalu24 objavili anonimno pismo pravosodnih uslužbencev Zavoda za prestajanje kazni zapora Koper (ZPKZ Koper), ki »obupano tavajo v brezvolji, odkar se je v koprske zapore, marca 2014, vrnil direktor Dušan Valentinčič,« in apelirajo na razrešitev direktorja uprave Valentinčiča, za katerega se sprašujejo, kdo, če sploh kdo, nadzoruje njegovo delo, objavljamo tudi odgovor Generalnega urada Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij, ki smo ga prejeli 7. novembra.

Resni očitku direktorju
Spomnimo, da podrejeni direktorju koprskega zapora Valentinčiču v odprtem pismu očitajo resne, zaskrbljujoče nepravilnosti, denimo da je stanje, odkar je prišel v ZPKZ, iz dneva v dan slabše, da direktor uprave dojema zapor kot svojo zasebno ustanovo, v kateri je on edini in glavni, vsi drugi pa so nule ipd. Navajajo, da nekaterim zapornikom – eden od njih naj bi bil direktorjev ljubljenček, obsojenec Ferhatović Sead, pa tudi pripornik Valon Hoxaj (obtožen preprodaje mamil, zajet v policijski akciji Kobra) – omogoča nedopustne nezakonske privilegije, vsi člani združbe Kobra pa naj bi imeli telefone in celo internet! Trdijo tudi, da pravosodni policisti odhajajo, nove delavce pa le stežka dobijo, saj so razmere zares katastrofalne, upanja pa imajo zaposleni, žal, vedno manj.

Generalni urad meni drugače
»Na Generalnem uradu Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij smo navedbe v pismu podrobno proučili in ocenjujemo, da gre za neresnične navedbe in manipulacije anonimnega avtorja z očitnim namenom neupravičene diskreditacije direktorja zavoda.
V nadaljevanju podajamo kratko pojasnilo o glavnih dveh poudarkih iz pisma: avtor anonimnega pisma v več točkah navaja domnevne vzroke za »vse pogostejše upore v slovenskih zaporih in odhode pravosodnih policistov«.
Uvodoma naj pojasnimo, da dogodka v ZPKZ Ljubljana, ki se je zgodil 13. oktobra 2017, ne obravnavamo kot upor oseb, ki jim je vzeta prostost, kot ga določa 292. člen Kazenskega zakonika, saj za to niso izpolnjeni pogoji. Dogodek v ZPKZ Ljubljana (in kasnejši dogodek v ZPKZ Dob) obravnavamo kot pasivni odpor zaprtih oseb. Skladno s tem so bili izvedeni tudi ukrepi za zagotovitev reda in miru v zavodu. Protest skupine pripornikov v ZPKZ Ljubljana je bil po naših ocenah posledica aktivnosti ene od priprtih oseb, ki so mu sledili ostali priporniki, in ni bil vnaprej načrtovan. V ZPKZ Dob je nestrinjanje izrazila manjša skupina obsojencev, ki so navajali nekatere zahteve po izboljšanju materialnih pogojev.
Glede navedbe, da je v zadnjem obdobju večje število pravosodnih policistov v ZPKZ Koper podalo odpoved delovnega razmerja, pa naj pojasnimo, da je v zadnjih treh letih in pol delovno razmerje v tem zavodu odpovedalo 5 pravosodnih policistov, razlog pa je bila sklenitev delovnega razmerja pri drugem delodajalcu. Ob koncu še dodajamo, da se z ugotovitvijo anonimnega pisca, da je delo pravosodnih policistov stresno in da so plače nizke, delno strinjamo. Smo pa na Generalnem uradu Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij storili vse, da se je položaj pravosodnih policistov izboljšal in da so njihove plače primerljive s plačami drugih pooblaščenih oseb.«
Zadeve o domnevnih nepravilnostih in dogajanju v koprskem zaporu bomo novinarji Škandala24 spremljali tudi v prihodnje.

Več iz te kategorije